Nawigacja

 • Czym skorupka za młodu nasiąknie ...

  Dnia 19 października dzieci z kółka angielskiego udały się z wizytą do Miejskiego Przedszkola nr 22, gdzie wystąpiły z inscenizacją bajki Brown Bear. Uczniowie naszej Szkoły przekonali przedszkolaków, że język angielski jest łatwy i przyjemny. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę ABC song i wysłuchaliśmy piosenki, którą dzieci z Tęczowego Przedszkola zaśpiewały nam.Mamy już zaproszenie na kolejne spotkanie!

  opiekun kółka mgr Anna Sroka

 • „Razem się uczymy, razem – bawimy”

  „Razem się uczymy, razem – bawimy” –  pod takim hasłem  15 października odbyło się spotkanie integracyjne dla uczniów obcojęzycznych  klas I-III.  Wydarzenie zbiegło się również z obchodami Dnia Dwujęzyczności, którego celem jest propagowanie nauki języka polskiego i znaczenia dwujęzyczności w polskich rodzinach za granicą, ale także podkreślanie funkcji dwujęzyczności w rozwoju dzieci.

  Podczas spotkania używaliśmy przede wszystkim uniwersalnego języka komunikacji, jakim jest ruch czy obraz. Zabawy integrujące, zachęcające do współdziałania, dały wszystkim wiele radości i pozwoliły na nawiązanie nowych przyjaźni dzieciom mówiącym wspólnym, dla nas obcym -  językiem ukraińskim lub rosyjskim. Ich celem było również  przełamywanie onieśmielenia, a przez to niwelowanie stresu związanego z adaptacją w nowej, polskiej szkole. Zabawom towarzyszyły  elementy językowo - kulturowe, w tym wykonanie własnych  zakładek do książek z motywem kaszubskim.

  Spotkanie przygotowali i poprowadzili Małgorzata Protoklitow, Agnieszka Zatylna oraz Michał Haufa.

 • „Wszystkie Dzieci Zbierają Elektrośmieci”

  Czym jest Akcja „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”?

  „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” to projekt ekologiczny i edukacyjny, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań proekologicznych oraz ponoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

  Praktyczną stroną jest zbiórka elektrośmieci prowadzona we współpracy z placówkami oświatowymi na terenie całego kraju. W zamian za uzbierane kilogramy szkoły otrzymują nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego,  materiałów biurowych i tuszy lub tonerów.

  Jakie są korzyści z udziału?

  Czynny udział w Akcji przynosi korzyści nie tylko samej szkole i uczniom, ale również rodzicom, nauczycielom czy firmom prywatnym. Każda osoba zainteresowana oddaniem zużytego sprzętu na rzecz szkoły przyczynia się do poprawy jakości naszego środowiska, ale również ma możliwość pozbycia się niepotrzebnych, zalegających sprzętów. Dodatkowo każdy przekazany sprzęt zaliczany jest na poczet zbiórki szkolnej.

  Firmy prywatne bądź instytucje zainteresowane pomocą szkole, a które zechcą oddać zużyty sprzęt przeznaczony do likwidacji otrzymują wymagane prawem dokumenty środowiskowe, czyli Karty Przekazania Odpadów.

  Podsumowując główne korzyści to:

  • możliwość nieodpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przez każdą osobę prywatną bądź firmę
  • edukacja społeczności lokalnych na temat szkodliwego wpływu na środowisko składowanych elektrośmieci
  • za uzbierane kilogramy szkoły otrzymują nagrody w postaci sprzętu sportowego, materiałów biurowych lub tuszy/tonerów.

  Czas trwania Akcji

  Akcja prowadzona jest w dwóch edycjach (jesiennej i wiosennej).
  Pierwsza edycja JESIENNA trwa od 22 października do 22 listopada 2021 r.
  Druga edycja WIOSENNA trwa od 10 marca do 10 kwietnia 2022 r.

  Każda szkoła ma wobec tego szansę na uzyskanie nagród!

  Więcej informacji u koordynatora p. E. Gałat

 • W zdrowym ciebie zdrowy duch, czyli BEEP test w „Dwudziestce”.

  W jakiej kondycji fizycznej wróciliśmy w nowym roku szkolnym 2021/2022 do nauki stacjonarnej?  Odpowiedzi na to pytanie szukali nauczyciele wf, którzy w dniach 4 – 8 października zorganizowali ogólnoszkolny Beep Test. Jest to wielostopniowy bieg wahadłowy (tam i z powrotem) na odcinkach 20 m . Polega to na tym, że gdy słyszysz sygnał dźwiękowy, biegniesz do jednej linii, czekasz na sygnał i zawracasz do linii startu (z którejzaczynałeś/zaczynałaś biec). Startujesz ponownie na kolejny sygnał. Odstępy czasowe między sygnałami na kolejnym poziomie zmniejszają się, dlatego wymusza to na uczestniku testu coraz szybszy bieg. Jeżeli uda się dobiegnąć do linii przed sygnałem, należy się zatrzymać i poczekać na kolejny sygnał startowy.
  Nazwa testu wzięła się właśnie od dźwięku (beep), który daje sygnał do startu kolejnego odcinka i poziomu.
  Uczniowie, którzy przystąpili do testu oraz ich nauczyciele wf, przekonali się o swojej wytrzymałości (wydolności tlenowej) lub jej braku.

  Wielu uczniów przekonało się,  że mają dużo do zrobienia, a inni mieli sporo satysfakcji.Wszyscy dzięki tej próbie dowiedzieli się jak być aktywnym, by poprawić swą kondycję , a tym samym zdrowie. I co ważne - świetnie się bawili.

  Najlepszym biegaczom gratulujemy!
  - nauczyciele wf -

   

   

   

 • Dzień Głośnego Czytania 2021

  Dnia 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to powstało w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego patronką obrano Janinę Porazińską – pisarkę, która wiele książek napisała z myślą o dzieciach. 29 września to rocznica jej urodzin.

  W tym roku również włączyliśmy się w obchody tego święta. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzali młodszych kolegów i czytali im fragmenty ulubionych książek. Spotkania te  przyniosły wiele radości i bardzo możliwe, że będziemy je kontynuować.

   

  Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

  Judyta Kuszyńska

   

 • Wyjazd integracyjny klas czwartych

  28 września 2021 roku wszystkie klasy czwarte wzięły udział w wyjeździe integracyjnym do Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli - placówka naukowo - badawcza i oświatowa, która powstała w 1982 roku.

    Pod czujnym okiem wychowawców oraz p.dyrektor M.Molik, p.A. Majewicz i p. A. Zatylnej uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii:- warsztaty ubijania masła- warsztaty malowania na szkle. Uczestnicy, wycieczki zwiedzili skansen wraz z przewodnikiem,który opowiadał ciekawą historię na temat eksponatów, tradycji, zwyczajów panujących dawniej.  Na koniec imprezy odbyło się ognisko - wspólne pieczenie kiełbasek.   

  Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z naszego wyjazdu!

 • Podziel się misiem

  Fundacja Today tomorrow Together - Dzisiaj Jutro Razem organizuje zbiórkę pluszaków dla Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze.

  Zbieramy wszystkie pluszaki, nie tylko misie, ważne, żeby były czyste i nieuszkodzone. Klasy 1-3 przynoszą maskotki do gabinetu 9. Klasy 4-8 przynoszą do 8B oraz punktu wyznaczonego w holu szkoły.

 • Stalowe Szafowanie dla Adasia

  Społeczność naszej szkoły włączyła się do akcji charytatywnej na rzecz Adasia Kosa. Chłopiec ma poważną i rzadką chorobę genetyczną  - zespół Crouzona. Jej najgroźniejszym objawem są przedwcześnie zarastające się szwy czaszki. Mózg Adasia, który wciąż rośnie, nie ma miejsca i rozpycha zbyt małą czaszkę. Potrzebna jest kolejna operacja w USA, w przeciwnym razie  Adasiowi grozi upośledzenie, utrata wzroku i słuchu, a nawet śmierć... Na szczęście, dzięki wsparciu wielu darczyńców, udało się zebrać potrzebne środki finansowe. Wiadomo jednak, że potrzebne będą kolejne operacje, a także pieniądze na długotrwałe leczenie i rehabilitację.

  Razem z Klubem Sportowym Stal Gorzów i Fundacją Po Pierwsze zbieraliśmy odzież używaną i tekstylia. Dzięki ofiarności uczniów, rodziców i pracowników szkoły zapełniliśmy darami prawie całego busa. W sumie w mieście udało się zebrać 26 ton 700 kg używanej odzieży i tekstyliów, a konto zbiórki na leczenie Adasia zasiliła kwota 18 690 złotych.

  Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tak pięknej inicjatywy.

   

  Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

  Judyta Kuszyńska

   

 • Być jak Ignacy. „Tajemnicze zniknięcie Ignacego „

  Nasza szkoła przystąpiła do konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego - VI edycji programu edukacyjnego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.                    Być jak Ignacy. „Tajemnicze zniknięcie Ignacego

   

  Rusza Klub Naukowy „Wiedzochłony”. Uczniowie klas piątych będą mogli poszerzyć swoją wiedzę, dzięki licznym doświadczeniom i eksperymentom, w zakresie następujących tematów:

  1) podróży badawczych i nawigacji,

   2) początków lotnictwa,

  3) mózgu, nauki i informacji,

  4) badań przyrody,

  5) wielkich konstrukcji i maszyn prostych,

  6) czasu, badania przeszłości i przyszłości,

  7) badań kosmosu,

  8) wynalazków Ignacego Łukasiewicza

   

  Celem Konkursu jest:

  a) popularyzacja wiedzy na temat polskiej myśli naukowej wśród uczniów szkół podstawowych,

  b) rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego,

  c) popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań,

  d) popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych i historii polskiej myśli technicznej,

   e) kształtowanie postaw patriotycznych,

  f) promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu, obserwowaniu, tworzeniu sytuacji bliskich naukowym dziedzinom wiedzy

  Kto jeszcze nie wie kim był Ignacy Łukasiewicz i jaką ważną rolę odegrał w polskiej i światowej nauce, co wiąże go z pięknym miastem Gorlice w Beskidzie Niskim, z pewnością dowie się, śledząc naszą tablicę na parterze w sektorze B. Już niedługo pojawią się tam pierwsze informacje.

   

  Trzymajcie kciuki za młodych naukowców!

  Agnieszka Pawlus
  Grafika: https://www.bycjakignacy.pl/

 • Brown bear, brown bear what do you see?

  Tę bajkę o zwierzętach zna prawie każde brytyjskie dziecko. Nasi pierwszoklasiści poznali ją oglądając przedtawienie, przygotowane przez uczniów klas 205, 301 i 305 w ramach kółka języka angielskiego. Zobaczcie sami, jak wyglądał pierwszy występ młodych artystów dnia 6.10.2021r.

  Kliknijcie w link: https://www.youtube.com/watch?v=BMfJjkk3lN8

  Miłego odbioru!

  Opiekun kółkamgr Anna Sroka
   

 • Byliśmy, jesteśmy i będziemy dumni

   

  28 września br., zgodnie z tradycją szkoły, obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Tego dnia uczniowie przyszli na zajęcia w strojach galowych, niektórzy z przypiętymi kotylionami. Bardzo ważną częścią obchodów było złożenie białych i czerwonych róż po tablicą pamiątkową Patrona Szkoły przez samorządy klasowe i wysłuchanie programu słowno-muzycznego poświęconego obronie Westerplatte. Widok młodych ludzi, skupionych, pełnych powagi, składających róże i skłaniających głowę, by oddać cześć bohaterskim żołnierzom
  z Westerplatte, był wzruszający. Uczniowie zostali też zaproszenie do obejrzenia wystaw zaprezentowanych w tym miejscu, które opowiadają o tragicznych losach bohaterskiej załogi.

  Podczas lekcji, by przypomnieć sobie tamten czas, obronę Westerplatte, uczniowie wzięli udział w quizie historycznym, obejrzeli film przygotowany przez kolegów i koleżanki z klasy 706, wykonali plakaty o bohaterskiej obronie półwyspu i otrzymali informację nt. gry historycznej pt. Westerplatte. Pierwsza bitwa II wojny światowej.

              Był to dzień inny od pozostałych, bo nasze myśli pobiegły w odległą przeszłość, do roku 1939, by wspomnieć tych, których dziś już nie ma z nami. Jednak heroizm ich walki, złożenie w ofierze własnego życia, nie pozwala zapomnieć tej prawie 200-osobowej załogi
  z Westerplatte.  Niech ten dzień, każdego roku, będzie hołdem złożonym bohaterskim obrońcom z Westerplatte.

 • Wyjazd integracyjny klas piątych

  14 września 2021 roku wszystkie  klasy piąte wzięły udział w wyjeździe integracyjnym na Długie do ośrodka „Kadet.Ok!” Pod czujnym okiem wychowawców oraz pani dyrektor Magdaleny Molik, pani Alicji Majewicz i pani Beaty Bronowickiej uczniowie podjęli wyzwanie i uczestniczyli w licznych konkurencjach. Piątoklasiści wspinali się na ściankę, tańczyli, pływali rowerami wodnymi i kajakami oraz biegali na orientację. Pogoda i humory dopisały. Popatrzcie sami, jak było wesoło.

 • Turniej 20Cup

  Dopiero co zakończyliśmy konkurs WIELKIM KROKIEM WRACAMY DO SZKOŁY, a już wkrótce długo wyczekiwana kolejna edycja turnieju Piłkarskiego z cyklu 20 CUP! Będzie to IV edycja tego turnieju.Turniej odbędzie się 26.10 na hali sportowej, ale już teraz zapraszamy wszystkich do przybycia i kibicowania!

  Organizator: T. Jankowski

 • Charytatywny Bieg w Piżamach już za nami

   

  W piątek, 24 września br., w naszej szkole odbył się Bieg w Piżamach, w ramach ogólnopolskiej akcji pod patronatem fundacji, Gdy liczy się czas.

  Dla wielu z nas piżama to symbol odpoczynku i spokoju, ale dla pacjentów onkologicznych to symbol walki o zdrowie i życie. Chcieliśmy tym wydarzeniem okazać wsparcie wszystkim dziecięcym pacjentom oddziałów onkologicznych i ich rodzicom.
            W tym dniu uczniowie i nauczyciele przebrali się w piżamy, by okazać zrozumienie i wsparcie osobom cierpiącym. Odbył się zapowiadany Bieg, a pieniądze zostały wrzucone do puszek. Zebrana kwota, 2000.02 zł, została wpłacona na konto Fundacji i będzie przeznaczona na pomoc chorym dzieciom.

  Organizatorem Biegu w Piżamach był Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu.

  Dziękujemy wszystkim za udział w Biegu w Piżamach oraz za okazane wsparcie.

 • Finał Miejskiego Konkursu Plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”

  Ponad 80 prac plastycznych, wykonanych różnymi technikami, nadesłano na VI Miejski Konkurs Plastyczny „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 10 i Wojewódzki Ośrodek Metodyczny pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

  Uroczysty finał konkursu odbył  się w środę (29 września) w Galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej WOM.

  Miło mi poinformować, że nagrodę w konkursie otrzymał Szymon Kuczyński (kl. 405), a wyróżnienia -  Andrzej Krawczyk (kl. 403) i Nikodem Grigianiec (kl. 406). W ubiegłym roku szkolnym chłopcy byli uczniami klasy 304, a prace konkursowe powstały pod kierunkiem wychowawcy, p. M. Protoklitow.

  Na wystawie obejrzeć można także prace Aleksandra Milewskiego, Kajtka Zarakowskiego oraz Filipa Marka.

  Serdeczne gratulacje dla nagrodzonego i wyróżnionych uczniów oraz
  dla wszystkich innych dzieci, które wzięły udział w konkursie!!!

  Wystawę nagrodzonych prac będzie można oglądać do końca październik

  Małgorzata Protoklitow

   

 • Wielkim krokiem wracamy do szkoły edycja II

  Kolejny konkurs za nami! Cieszy duża ilość uczestników i sumienne podejście do zabawy.
  Niżej przedstawiam grupę osób, która wykonała najdłuższe trasy w czasie trwania konkursu.

  Maksymilian dąbrowski 708
  Jan Suchodolski 402
  Nadia Lalik 501
  Roksana Kunka 503
  Jakub Kostrzewa 803
  Mikołaj Szymkowicz 501
  Dorota Czarnecka 701
  Łukasz Sarnowski 707
  Oliwier Kwaśnik 701
  Gabriela Gancarek 503
  Mateusz Sokalski 707

  Bardzo proszę, aby wymienione osoby przyszły w środę po 4 godzinie lekcyjnej, czyli przerwa o 11:30 na halę w celu odebrania nagród i zrobienia wspólnego zdjęcia:)


  Podziękowania dla nauczycieli, którzy także wzięli udział w konkursie i zmotywowali swoich uczniów:

  Patrycja Liegmann
  Katarzyna Marek
  Agnieszka Pawlus
  Małgorzata Sągajłło-Frączkiewicz
  Dariusz Odej
  Tomasz Jankowski

  Dziękuję za udział i do zobaczenia w kolejnych edycjach!

  T.Jankowski

 • Lekcja historii w klasach II i III

  28 września 2021 r. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Uczniowie klas II i III spotkali się w salce konferencyjnej, gdzie wspólnie odśpiewali hymn szkoły i obejrzeli prezentację zdjęć o obronie Westerplatte. Dalsza część lekcji to dyskusja o bohaterskich czynach Polaków, rozwiązywanie krzyżówek i układanie dużych puzzli przedstawiających Pomnik Bohaterów Westerplatte. Wszyscy doskonale się bawili poznając nowe fakty historyczne. Po skończonej lekcji uczniowie rozeszli się do klas i kontynuowali rozpoczęty temat. Tak przeprowadzona lekcja na długo zapadnie nam w pamięci, oby więcej takich lekcji.

  Natalia KowalskaKatarzyna Muszyńska

 • Ślubowanie klas pierwszych

  Dnia 28 września odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla wszystkich pracowników szkoły.

  Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy.

  Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonali zaproszeni goście kolorowym ołówkiem. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Gorzowie Wielkopolskim. Dowodem były akty pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawców oraz książki i drobne upominki.

 • Miedzynarodowy Dzień Kropki

  W środę 15 września obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym i w klasach I-III Międzynarodowy Dzień Kropki.

  Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Na zajęciach podjęliśmy działania, które pomogły dzieciom odkryć ich talenty i mocne strony.

  Uczniowie świętowali Dzień Kropki na wiele sposobów. Poznali historię Vashti, a następnie przystąpili do odkrywania własnych talentów. Wykonywali prace plastyczne z kropką w roli głównej.

  Powstało drzewo talentów, które znajduje się w korytarzu szkoły, a na nim wykonane przez dzieci jesienne liście w kropki. Te symboliczne kropki mają przypominać dzieciom o konieczności rozwijania i pielęgnowania swoich talentów.

  Serdecznie dziękuję dzieciom i rodzicom za zaangażowanie.

  Koordynator

  Kamila Kumorek

 • Mecz charytatywny w koszykówkę

  Aby aktywnie rozpocząć nowy rok szkolny, drużyna koszykarek SP-20 zaprosiła swoich rodziców do udziału w charytatywnym meczu koszykówki. Cała impreza miała na celu wsparcie zbiórki na leczenie i operacje Adasia Kosa, który pochodzi z Gorzowa i mieszka w pobliżu naszej szkoły.

  Oprócz rywalizacji sportowej, były zdrowe przekąski, w postaci owocowych szaszłyków, czy pysznej lemoniady. Rywalizacja w meczu była sprawą drugorzędną. Najważniejszy był wynik zbiórki pieniążków, a dzięki wsparciu rodziców i dzieci na konto Adasia trafiło 827,60zł.
  Dziękujemy Pani Annie Przybył i Panu Dariuszowi Odejowi za organizację meczu. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć.

Aktualności

Galeria zdjęć

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Gorzowie Wielkopolskim
E-mail szkoły: sp20@edu.gorzow.pl
Telefon: (095) 722-94-55
Adres szkoły: ul. Szarych Szeregów 7