Nawigacja

 • Tydzień Życzliwości i Pozdrowień

  W dniach 21 - 25 listopada 2022 r. obchodziliśmy w klasach I-III Tydzień Życzliwości i Pozdrowień. Była to doskonała okazja do promowania życzliwej postawy względem drugiego człowieka. Był to czas uśmiechu, dobrych uczynków i wzbudzania pozytywnych emocji.

  W ramach akcji uczniowie wzięli udział w licznych działaniach promujących życzliwość na co dzień. Powstała Ściana życzliwości - miejsce, gdzie klasy przesyłały ciepłe słowa dla społeczności szkolnej. Najmłodsi uczniowie stworzyli wspólny obraz XXL pod hasłem Zamaluj świat życzliwością oraz prezentowali swoje dzieła wGalerii życzliwych uczynków. Podczas przerw mieli do dyspozycji kolorowanki, krzyżówki, łamigłówki promujące empatię i uprzejmość na co dzień.


  Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty czytelniczo- plastyczne dla uczniów klas I-II pod hasłem Życzliwość daje moc, podczas których uczestnicy wykonali życzliwe zakładki do książek oraz poznali historię pewnej pchły, która udowodniła, że nawet mała, niepozorna istota poprzez swoją życzliwą postawę, może zarażać innych empatią, uśmiechem i chęcią pomocy.  
  Podsumowaniem całego tygodnia był wybór w klasach najbardziej życzliwych uczniów oraz wręczenie im pamiątkowych odznak.

  Przesłanie akcji było proste - bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

  Zespół Kulturalni - SP20
  Renata Piotrowicz,
  Małgorzata Protoklitow,
  Katarzyna Pawłowicz-Bielska,
  Beata Nawrocka

 • Instrukcja uzyskania dostępu do dziennika elektronicznego

 • Dzień Głośnego Czytania

  Spotkanie z okazji Dnia Głośnego Czytania w klasie 107 z okazji Dnia Głośnego Czytania uczniowie klasy 605 przedstawili w naszej klasie fragment książki „Świnka Pepa”. Pierwszoklasiści z dużym zainteresowaniem oglądali przedstawienie. Pamiętajmy, że głośne czytanie stymuluje rozwój dzieci, pobudza wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Jest też wspaniałą formą wspólnie spędzonego czasu, która pomaga w budowaniu więzi.

  Anna Broniarczyk

   

   

   

   

 • Sałatka warzywna

  Uczniowie klasy 107 w październiku na zajęciach lekcyjnych zajmowali się tematyką zdrowego odżywiania. Rozmawiali o zdrowym stylu życia, dowiedzieli się co to jest piramida żywieniowa, ustalili, jak powinien wyglądać jadłospis właściwy dla ich wieku. Dowiedzieli się również, jak ogromne znaczenie dla zdrowia ma codzienne spożywanie warzyw i owoców. Oglądali przedstawienie zorganizowane przez klasę 204 pt.: „Warzywa”.

  Podsumowaniem zajęć o zdrowym odżywianiu, było wspólne wykonanie sałatek warzywnych i owocowych. Uczniowie przynieśli do szkoły różnorodne produkty i przedmioty potrzebne do wykonania sałatek. Przed przystąpieniem do pracy oglądali i nazywali warzywa, przypominali o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa.

  Anna Broniarczyk

 • Wycieczka do Mini Zoo

  Dnia 24.10.22 r. klasy 104 i 107 wybrały się na wycieczkę pieszą do Mini Zoo w Wawrowie. Celem

  wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń z kontaktu z przyrodą, zainteresowanie

  różnorodnością gatunków świata zwierząt oraz kształtowanie świadomości ekologicznej.

   

  Wycieczka pierwszoklasistów do Mini Zoo, była też okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się,

  przestrzegania zasad oraz dobrym sposobem na integrację zespołu klasowego. Podczas spaceru po

  alejach Mini Zoo spotkaliśmy wiele wspaniałych i ciekawych zwierząt, dzieci miały okazję karmić

  zwierzątka marchewką i jabłkami.

   

  Anna Broniarczyk

  Aleksandra Brandt

   

   

   

   

 • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

  20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane.

  Nasza szkoła przyłączyła się do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. 18 listopada  uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy przyszli do szkoły ubrani na niebiesko - kolor ten symbolizuje solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie.

              Na drzwiach gabinetów lekcyjnych zawisły fragmenty Konwencji o prawach dziecka. To był radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

   

   

  Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

  Judyta Kuszyńska

   

 • Dzień Życzliwości

   

  21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z okazji tego święta w holu głównym szkoły stanęły Skrzydła Życzliwości, wszak życzliwość dodaje skrzydeł. Zaprosiliśmy wszystkich do pamiątkowych zdjęć na ich tle.

   

              Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy innym, wraca do nas
  z nawiązką. Powiedz komuś coś miłego! Uśmiechaj się, nie tylko od święta.

   

   

   

   

   

  Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

  Judyta Kuszyńska

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Dzień Pluszowego Misia

  Z radością przyłączyliśmy się do akcji organizowanej przez Fundację Mam Marzenie, z którą od kilku lat współpracujemy i pomagamy spełniać marzenia ciężko chorych dzieci. Zorganizowaliśmy  zbiórkę pluszowych misiów, materiałów plastycznych i gier dla dzieci, które wolontariusze fundacji  w Dniu Pluszowego Misia przekazali pacjentom gorzowskiego szpitala. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić radość małym wojownikom i umilić im pobyt w szpitalu.

  opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

  Judyta Kuszyńska

 • Mali patrioci!

  W dniu 10.11.2022 w klasach 1-3 edukacji wczesnoszkolnej odbył się wielki koncert patriotyczny pod hasłem Polska to moja Ojczyzna. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali wiele wspaniałych występów...

  Były tańce, piosenki,wspaniałe stroje, przede wszystkim patriotyczne nastroje!

 • Quiz Mistrzostw Świata

  W Piątek 25.11.2022 o godzinie 12:25 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Quizie dotyczącym trwających Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbywają się w Katarze.

  Cieszy bardzo duże zainteresowanie, ale niestety zwycięzca mógł być tylko jeden, a dokładnie zwyciężczyni Natalia Musialska z klasy 605!

  Gratulacje!

 • Spotkanie z Wiktorią Keller

  17 listopada uczniowie klasy 603 uczestniczyli w wykładzie na temat prowadzenia aktywnego stylu życia oraz zdrowego odżywiania.Co ciekawe, pogadankę przeprowadziła reprezentantka Polski w koszykówce - Wiktoria Keller, która aktualnie reprezentuje ekstraklasowy klub z Gorzowa i jest absolwentką AWF o kierunku dietetyka.

  Na koniec przeprowadzono test wiedzy dotyczący prawidłowego odżywiania, a dla najlepszych przygotowano upominki ufundowane przez klub AZS AJP Gorzów Wlkp.

 • Lubuski Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

  W poniedziałek odbył się etap szkolny Lubuskiego Konkursu Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie zmagali się z testem wiedzy obejmującym pytania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego dotyczącego rowerzystów i pieszych.

  Miło nam poinformować, że 5 uczniów: Jan Suchodolski kl. 502, Sebastian Pawelec kl. 502, Oliwia Panocka kl. 601, Julia Krzyżaniak kl. 603 oraz Lena Sempowicz kl.603 będzie reprezentowało naszą szkołę w etapie rejonowym konkursu.

   

  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a za reprezentantów trzymamy kciuki. Powodzenia!

   

   

   

   

                                                                                                                                           

   

 • „Wyłącz Palenie”

  Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada corocznie w trzeci czwartek listopada. W roku 2022 był to 17 listopada. Nasza szkoła włączyła się w tegoroczną akcję: uczniowie klas 7 i 8 przygotowali edukacyjną wystawę plakatów oraz gazetkę ścienną.

  Z jej treści można było dowiedzieć się m.in.:

  1) Inicjatywa powstała w Stanach Zjednoczonych, dziennikarz LynnSmith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów, a idea ta przyjęła się także w innych krajach.

  2)Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory), a także zaostrza przebieg wielu schorzeń.

  3)Także bierne palenie jest niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu zawiera znacznie więcej nikotyny, tlenku węglai innych niebezpiecznych związków. Palenie się nie opłaca, bo poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne.

  Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia:
  Organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Korzyści są natychmiastowe i długoterminowe:
  po 24 godzinach - zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca
  po 20 minutach - spada tętno
  w ciągu 12 godzin - wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi
  w ciągu 2-12 tygodni - poprawia się krążenie i czynność płuc
  do 3 miesięcy - poprawia się kondycja fizyczna
  w ciągu 1-9 miesięcy - ustępują kaszel i duszność
  po roku - o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca
  po 5 latach - zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc
  w ciągu 10 lat - śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy
  w ciągu 5-15 lat - ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego     do osób niepalących
  po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
  w ciągu 15 lat - ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących.

 • Wystawa - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022

  Uczniowie klas 506, 601 ,605 przygotowali wystawę tematyczną o zbliżających się Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele mogą zapoznać się z drużynami oraz małymi ciekawostkami związane z tymi drużynami.

  Zapraszamy bardzo serdecznie!

  T.Jankowski

 • Święto Niepodległości kl. IV

  Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klas czwartych uczestniczyli w uroczystym apelu, podczas którego każda klasa zaśpiewała  pieśń patriotyczną.

  Czwartoklasiści zaprezentowali się wspaniale. Każda klasa otrzymała dyplom i paczuszkę słodyczy.

 • „Gotuj się na zmiany”

  Nasza szkoła przystąpiła do 12 edycji programu „Gotuj się na zmiany”. Uczniowie klas 4-6 na lekcjach techniki realizują główne założenie programu jakim jest edukacjadzieci i młodzieży w trzech obszarach: dobrych nawyków żywieniowych, ekoświadomości i odpowiedzialnego podejścia do niemarnowania żywności oraz  przystosowania do życia w kuchni.

  Na zajęciach wspólnie z nauczycielem zmieniamy naukę dobrych nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia w dobrą zabawę! Również rodzice mogą pomóc w budowaniu dobrych nawyków żywieniowych u swoich dzieci.

  Zapraszamy na stronę programu, gdzie zarówno uczniowie jak i rodzice znajdąsolidną dawkę wiedzy w atrakcyjnych  formach. Nie mamy nic do stracenia!

  strefa dziewczyny/chłopaka

  https://www.gotujsienazmiany.pl/dziewczyno-chlopaku

  strefa rodzica

  https://www.gotujsienazmiany.pl/strefa-rodzica

  Relacje z zajęć już niebawem.

 • Obchody Święta Niepodległości

  Dzień 10 listopada 2022 roku w  naszej szkole miał niecodzienny charakter. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Na szkolnym holu na gazetkach prezentowano informacje historyczne związane z obchodzonym 11 listopada świętem.

  Z okazji  Święta Niepodległości uczniowie klas piątych i szóstych ubrani w białe i czerwone bluzki wzięli udział  w uroczystym  apelu przygotowanym przez panie Agnieszkę Świerczyńską i Aleksandrę Krawiec. Najpierw wystąpił uczeń klasy VI , który zagrał na saksofonie pieśń patriotyczną, a  następnie wspólnie odśpiewano hymn szkoły. Podczas apelu zabrał głos pan dyrektor Jerzy Koziura, który przypomniał o znaczeniu tego święta w życiu każdego Polaka. Później dzieci zaprezentowały czapki przygotowane  na konkurs pt. „Niepodległościowe nakrycie głowy”, obejrzały przedstawienie w wykonaniu uczniów klas 601, 604 i 605 oraz  film animowany  „Niezwyciężeni”. Na koniec głos zabrała pani dyrektor Magdalena Molik, dziękując wszystkim za udział w spotkaniu.

  Można było również obejrzeć przygotowaną  wystawę  pt. „Polska - znam swój kraj".
       Po apelu  uczniowie wraz z wychowawcami  przemaszerowali wokół szkoły niosąc flagi i transparenty z napisem „Gorzów Wielkopolski  to moja mała Ojczyzna”.
  Następnie udali się przed budynek szkoły,  gdzie została ułożona żywa flaga i wspólnie odśpiewano hymn państwowy.

  Uczniowie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.

 • Niebo – mój dom

  Pierwsze dni listopada, to niezwykłe dni. Odwiedziny grobów w Dniu Wszystkich Świętych, jak i w Zaduszki często napełniają nas melancholią i smutnym nastrojem, ale są także okazją, by wspólnie spotkać się przy grobach naszych bliskich z rodziną i podlić się, porozmawiać, powspominać... Te dni to także dobry czas, aby popatrzeć na własne życie przez pryzmat wieczności. A odwiedzanie grobów bliskich staje się dla nas zachętą do zastanowienia się nad sensem naszego bycia tu na ziemi, naszych codziennych zmagań i przypomina o nieuchronności śmierci. Myślę, że dobrze wiemy, że każde życie kończy się śmiercią, próbujemy tego uniknąć, mamy nadzieję na życie, tam po drugiej stornie. Jeżeli założymy, że życie jest szkołą umierania, to śmierć jest szkołą życia. Człowiek, który żyje z Bogiem, nawet w chwili śmierci nie rozpacza, bo wie, że czeka go życie i szczęście wieczne z Nim.

   

  Tradycja związana z obiema datami – 1 i 2 listopada – sięga wielu stuleci. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym w dniu 1 listopada są obchodzone uroczystości na cześć Wszystkich Świętych określane jako oddanie czci wszystkim osobom, które już zostały zbawione i, jak wierzą chrześcijanie, przebywają obecnie w Niebie. Dzień 2 listopada to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tak zwane Zaduszki. Są to chwile zadumy nad naszym życiem i nad zakończeniem ludzkiej egzystencji. Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii. Już w średniowieczu (IX w.) w katolickiej Francji, a także u angielskich i niemieckich katolików, dzień 1 listopada obchodzony był jako uroczystość Wszystkich Świętych, dlatego więc celebrowany był radośnie.  Święto Zmarłych - przypadające 2 listopada - wprowadzono do liturgii Kościoła powszechnego ponad sto lat później, w 998 r. Ten dzień był poświęcony zmarłym, których dusze mogą być zbawione dzięki modlitwie tych żyjących.

  Te dni zadumy przypominają nam przede wszystkim prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z nas, niezależnie od swej drogi życia jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, ponieważ jesteśmy  wzywani  do świętości, niezależnie od grzechów czy upadków. Teologia wskazuje, iż każdy z nas otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmie ten dar i odpowie na niego. Warto wziąć sobie do serca słowa papieża Franciszka: Lubię dostrzegać świętość w cierpliwym ludzie Bożym: w rodzicach, którzy z wielką miłością pomagają dorastać swoim dzieciom, w mężczyznach i kobietach pracujących, by zarobić na chleb, w osobach chorych (…) które nadal się uśmiechają. W tej wytrwałości, aby iść naprzód, dzień po dniu, widzę świętość Kościoła walczącego. Jest to często „świętość z sąsiedztwa”, świętość osób, które żyją blisko nas i są odblaskiem obecności Boga.” (Adhortacja Gaudete et Exsultate, pkt. 7)

 • Leśne zajęcia w klasach III

  Klasy III edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyły w cyklu zajęć związanych z lasem. Gościliśmy p. Joannę Krawczyk oraz p. Małgorzatę Kraft, które przeprowadziły interesujące zajęcia na temat budowy lasu oraz zwierząt, które możemy tam spotkać. 

 • Roztańczona jesień w klasach I-III

  26 X 2022 uczniowie klas I - III uczestniczyli w wydarzeniu pod nazwą ROZTAŃCZONA JESIEŃ. Przebrani w barwne, pomysłowe, zaskakujące  stroje w otoczeniu tematycznej, okazałej dekoracji,  tańczyli radośnie i z wielkim poświęceniem, bo nierzadko przebrania nie ułatwiały popisowych choreografii proponowanych przez członkinie Samorządu Szkolnego. W zabawę włączył się nawet Pan dyrektor J. Koziura ( tym razem w roli jeża!) i Pani dyrektor D. Lisowska.

  Imprezie towarzyszyły wybory najpiękniejszych jesiennych stylizacji. Konkurencja była bardzo duża.  Pani dyrektor D. Lisowska  z wielkim trudem wybierała kreatywnie przebrane dzieci, by nagrodzić je medalami, kolorowankami, dyniami i słodyczami.  

        To był naprawdę udany dzień,  a świecące tego dnia intensywnie słońce dodało uroku pierwszej edycji ROZTAŃCZONEJ JESIENI, która, miejmy nadzieję, na stałe wpisze się do kalendarza szkolnych imprez edukacji wczesnoszkolnej.  

  Organizatorki: R. Piotrowicz, M. Protoklitow, K. Pawłowicz - Bielska

strona:

Aktualności

Galeria zdjęć

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Gorzowie Wielkopolskim
E-mail szkoły: sp20@edu.gorzow.pl
Telefon: (095) 722-94-55
Adres szkoły: ul. Szarych Szeregów 7
66-400 Gorzów Wielkopolski
Poland